USB Belleğe Şifre Nasıl Konulur


USB Belleğe Şifre Nasıl Konulur


USB Belleğe Şifre Nasıl Konulur

Usb (flash) bellek nedir : Usb bellek verilerin yüklenerek kalıcı olarak saklanabildiği taşınabilir bir depolama birimidir.

Usb bellek şifreleme nasıl yapılır en kısa ve sade yöntem ile anlatmaya çalışacağız. Bildiğiniz üzere usb bellekler oldukça yaygın kullanılan teknolojik cihazlardan birisidir. Günümüzde mobil telefonlara dahi bağlanabilmektedirler. Usb bellekler pratik olarak kullanılan depolama birimlerinden olduklarından dolayı içerisindeki önemli bilgilerin başkalarının eline geçmemesi için bazı güvenlik önlemlerinin alınması gerekmektedir.

Usb belleğe yüklediğiniz önemli bilgi ve belgelerin başka kişilerin eline geçmemesini alacağınız bir kaç küçük önlem ile sağlayabilirsiniz.Usb belleğinizi kaybetmemek veya çaldırmamak için önlemler alabilirsiniz aldığınız önlemlere rağmen usb belleğiniz çeşitli nedenlerle başkalarının ellerine geçebilir.Böyle bir durumla karşılaştığınızda usb belleğinizi alan kişi kolaylıkla içerisindeki belge ve bilgilere ulaşabilir usb belleğinizin başkalarının eline geçtiğinde belge ve bilgilerinize ulaşmamasını şifreleme yaparak sağlayabilirsiniz.

Usb belleği şifreleyerek belleğinizi alan kişiler hiç bir şekilde doğru şifreyi girmediği sürece içerisindeki bilgilere ulaşamaz aynı şekilde usb belleği alan kişi biçimlendirme yada format atma yöntemlerini kullanarakta bellek şifresini kıramaz.

Usb belleğinizi bazı programlar yardımı ile şifreleyebileceğiniz gibi hiç bir programa ihtiyaç duymadan kolay bir şekilde şifreleyebilirsiniz.

Program kullanmadan usb belleğinizi şifrelemek için bilgisayarınızda Windows 8 Pro,Windows 10 Pro, Windows 7 Enterprise sürümlerinden birinin yüklü olması gerekmektedir.Eğer yukarıdaki sürümler bilgisayarınızda yüklü ise usb belleğe şifreleme yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

NOT : Öncelikle usb belleğinizi her ihtimale karşı yedekleyin.

 1-  Usb belleği bilgisayara takın ve bilgisayarda belleği bulun,

 2-  Belleğin üzerinde sağ tıklayın karşınıza çıkan seçeneklerden Bitlocker Aç seçin,

 3-  Daha sonra güçlü bir şifre belirlemek için büyük küçük harf,sayılar, işaretlerden oluşan bir şifre belirleyin ve ileri komutu ile sonraki adıma geçin,

 4-  Kurtarma anahtarı bölümünde ise şifrenizi unutmanız halinde yardım alabilmeniz için bir hesap ekleyin ve dosyaya kaydet seçeneği ile kaydedin,

 5-   Usb belleğin tamamını şifrelemek için tüm sürücüleri şifrele seçeneğini seçerek ileri komutu ile sonraki adıma geçin,

 6-  Şifreleme modu olarak uyumluluk modunu şeçerek ilerleyin,

 7-  Son olarak Şifrelemeyi Başlat komutu ile şifrelemeye başlayın bu işlem bir kaç dakika sürecektir işlem bittikten sonra flash belleğiniz şifrelenecektir.aramalar
-usb bellek şifreleme
-flash bellek şifreleme
-usb bellek nedir

Yorumlar

Yorum Gönder

⚫İÇERİKLERİN KOPYALANMASI YASAKTIR. DMCA.com Protection Status